Реклама в Україні vs реклама в світі

reklama-v-ukraini

This post is also available in: enEnglish (Англійська) plPolski (Польська)

Сьогоднішній пост відрізняється по змісту від тих,  які ми зазвичай публікуємо, але це не робить його менш цікавим. Отже, ми маємо справу з оглядом ринків реклами в Україні та світі.

Чому Україна? Тому що TRACKLAM знаходиться в Україні. Ми так багато вже вивчили про всі види рекламної діяльності, однак останнім часом ми не могли чітко визначити, що відбувається на українському рекламному ринку та як він розвивається в порівнянні з рештою світу. Отже, озброївшись статистичними та дослідницькими даними, давайте розпочнемо.

Загальна статистика

Український ринок реклами останнім часом сильно постраждав від політико-економічної кризи на Сході України. У 2014-2016 роках спостерігається різке зниження до 75% у всіх сегментах рекламного ринку і лише в минулому році, у 2017, ситуація покращилася і в цілому медіа-ринок зріс приблизно на 40% в 2017 році, і прогноз збільшення на 2018 рік – не менше 26%.

Однак минулий рік не був настільки успішним для власників медіа, при цьому загальний обсяг продажів реклами становив лише 3,7% – значно менше, ніж + 5,3% в 2016 році.

Причиною зниження є відсутність значних спортивних подій або вибори в 2017 році.

Digital-реклама

В Україні ця сфера демонструє найшвидший темп зростання протягом останніх років і витрачає в 2017 році майже на 38% більше, ніж у попередньому згідно з VRK.ua. Це також було єдиним засобам масової інформації, який продовжував зростати у період 2014-2016 років.

Як показує дослідження Української інтернет-асоціації у 2017 році найбільш швидко зростаючими сегментами є мобільна реклама (+ 70%), цифрові відео (+ 55%) та реклама в пошукових системах (+ 50%). Очікується, що тенденція продовжиться і в 2018 році, завдяки збільшенню показів відео у YouTube та мобільному трафіку.

По всій планеті ситуація з цифровою рекламою не відрізняється – вона демонструє швидке зростання, основним активом є мобільна реклама, що пояснюється тим, що все більше і більше користувачів володіють портативними пристроями з підключенням до Інтернету та зростаючою кількістю загальних користувачів Інтернету. У 2017 році цифровий світ став каналом №1, який перевершує навіть кабельне телебачення.

Телебачення

В Україні в 2017 році телевізійна реклама зафіксувала рекордну кількість брендів, які хотіли б прорекламуватись, протягом останніх 6 років, а загальний обсяг продажів реклами збільшився на 29% і прогнозується, що він збільшиться на 25% у 2018 році.

Цікаво, що пряма телевізійна реклама демонструє більш повільні темпи зростання (27%), ніж телевізійне спонсорство, яке в 2017 році досягло 37%.

Що відрізняє телебачення в Україні від інших західних країн, є той факт, що вся галузь є збитковою. Вона керується кількома медіа-холдингами на чолі з впливовими діячами, які користуються телеканалами для створення “правильного” зображення, а у яких прибуток є другорядним.

У світі телевізор залишається одним із найпопулярніших рекламних носіїв, але він програє цифровій рекламі, а в 2017 році телевізійні витрати вперше за багато років знизились на 1%. Тим не менш, згідно з дослідженнями Magna Global, він продовжуватиме бути популярним рекламним носієм, хоча поступово програє цифровій рекламі.

ООН (зовнішня) реклама

В Україні зовнішня реклама на 3 місці після цифрової реклами та телебачення згідно з темпами розвитку. Інвентаризація зовнішньої реклами була ретельно проведена у 2017 році по всій країні і виявила, що ринок ООН виріс майже на 1 млрд. грн. (близько 40 млн. дол. США). Ці продажі, ймовірно, зростуть на чверть цього року.

В усьому світі, як видно з наведеної вище картини, зовнішня реклама стабільно зростає в останні роки і розвивається саме завдяки діджиталізації. З новими технологіями OOH розширює свої можливості та залучає нові інвестиції.

Придорожні рекламні щити залишаються його основним активом, але частка цифрової OOH стає все більшою, а сегменти транзитних та вуличної інфраструктури отримують великий інтерес і від рекламодавців.

Друкована реклама

Як в Україні, так і в світі, реклама газет та журналів останніми роками знижується, і, на жаль, ця тенденція продовжить знижуватись.

Незважаючи на очевидні переваги такі як чітко визначена аудиторія та місце розташування, для друкованої реклами стає важче і важче конкурувати з іншими засобами масової інформації.

Тому компанії віддають перевагу мультиплатформним рішенням з інтегрованими газетними та журнальними оголошеннями.

Висновок

Незважаючи на військове вторгнення на Схід України та політико-економічну кризу останніми роками ринок реклами в Україні розвивається разом із світовими тенденціями – цифрова реклама швидко розвиваються, тоді як зовнішня реклама є єдиним традиційним середовищем, яке росте повільно, але стабільно. Інші традиційні рекламні канали – телевізійні та друковані реклами поступово програють “сильнішим” конкурентам.

P.S. Якщо ви ще не знайомі з TRACKLAM – це рекламна онлайн-мережа, яка займається всіма типами медіа, дозволяючи розпочати рекламну кампанію в одному інтерфейсі, не залишаючи свого офісу, а також заощаджує час та зусилля. Більш детальна інформація тут.